Main Menu

CD releases

VisiSonor webshop


Visit the VisiSonor webshop for the latest CD releases and more!


Falsche Tango

NEDERLANDS

TURKCE

 

 

FALSCHE TANGO projesine , Viyola & Akordiyon ikilisi Duo MARES için Performing Arts Fund NL’in desteğiyle Hollanda’li besteci Nico Huijbregts tarafından yazilan aynı isimli eserden ilham alarak başlanıldı. Bu eserin ve dolayısıyla da projenin hikayesi 2005’de ünlü bandoneonist Dino Saluzzi’nin yaptığı bir röportaja dayanır. Tangonun değişimi için Saluzzi şöyle der: “Tango ne kadar çok değiști ve günümüzde farklı farklı yüzlerce yorum var.Tango kendi köklerinden çok uzaklaşdı, artık o bilinen tatlı, hüzünlü, çekici, tutkulu, melankolik tınılar yerini daha farklı tınılara bıraktı. Hatta bunlar zaman zaman askeri bir marş gibi. Bu değişimin ne zaman başladığnı ve nasıl olduğunu bilmiyorum, ama Tango değisti”.

 

Tango günümüzde belki de en çok yorumlanan, dünyada sayısız farklı müzisyen tarafından çalınan, birçok besteciye ilham kaynağı olmuş bir müzik ve dans türü. Tango’nun bu geniş paleti projede bir Tango yolculuğu olarak sergilenir. Programda, günümüz müziği diliyle Tango örnekleri vermekle beraber, birçok geleneksel ve Tango –nuevo tarzında eserler de bulunmaktadır. İlk Türk Tango bestecisi Necip Andel’den, Tango-Nuevo’nun yaratıcısı Astor Piazzolla’ya ve 2011’lerin Tango’larına kadar uzanır programdaki eserler. Günümüz müziği diliyle yazılan 3 yeni Tango kompozisyonu Hollanda'nın önde gelen bestecilerinden Roderik De Man "Tangente", Anne La Berge "PLIGHT" ve Danny De Graan (henüz yazım aşamasında)’ın eserlerini içeriyor. Yeni eserler hakkında kısa bir bilgi:

 

Roderik De Man “Tangente” : 7 Aralık 2011, Amsterdam Concertgebouw - Hollanda, Dünya prömiyeri. Eser bestecinin sözleriyle; “tangent” kelimesi latince “tangens”den gelmektedir, anlamı dokunmaktır. Ben, iki farklı müzik kültürünü birleştirme fikrini ifade etmek için,ispanyolca bir kelime olan “Tangente” yi kullandım. Bunlardan biri günümüz modern batı müziği, digeri ise popüler, çok çeşitli ve farklı örnekleri bulunan Tango. Aynı şekilde Viyola ve Akordiyon da iki ayrı dünyaların enstrumanları. Bu bestemdeki amacım, iki çizginin birbirine dokunmasını sağlayarak, bu farklı müzik tarzlarını birleştirmek.

 

Anne La Berge “Plight” : 11 Eylül 2011, Kunsthalle Lingen – Almanya, Dünya prömiyeri.
Plight, Cuba Tango’sundan kurtulmak içinHavana Cuba’dan Dublin İrlanda’ya seyahat eden bir puro kutusunun kaçış hikayesini anlatır. Maceraları, sıkıntılarıyla yüzleşmesi ve Büyük Atlantik Okyanusunu geçişini ve sonunda bir şarkı, puro ve İrlanda Viskisi ile mutlu sona ulaşmasını anlatır.

 

Esra PEHLİVANLI (viyola) ve Marko KASSL’dan (akordiyon) oluşan Duo MARES 2004 yılında kuruldu. Aynı yıl uluslararası Grachtenfestival Amsterdam kapsamında ilk konserini veren Duo MARES; Hollanda’da  IV. Internationaal Kamermuziek Festival Utrecht, Kamermuziekfestival Hoorn, Grachtenfestival, Almanya’da De Wohltemperierte Accordeon, Mommenta Festival, Avusturya’da Akkorde-On-Stage Festival, Slovenya’da Ljubljana Festival ve ülkemizde 24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 7. Mersin Uluslararası Müzik Festivali gibi önemli festivallerdeki katılımları ve günümüze kadar Avrupa ve Türkiye’de verdikleri konserler ile oda müziği alanında, viyola & akordiyon ikilisi olarak önemli bir yer elde etmişlerdir.


Her iki sanatçı da birçok uluslararası müzik yarışmalarında önemli ödüller kazandılar. PEHLİVANLI, Krzyzstof Penderecki International Music Competition ’da "Honorary Mentioned ", Torneo Internazionale di Musica'da "Diploma D’onore", Premio Valentino Bucchi International Viola Competition'nda birincilik ödülü ve aynı zamanda İtalya Cumhurbaşkanlığı makamı adına verilen bir onur madalyasına layık görüldü. KASSL, çalışmalarına destek olarak GWK ve Richard-Wagner-Verband’ dan çeşitli burslar aldı. İtalya'da düzenlenen International "ProLoco" Competition'da üçüncülük ödülü, Japonya'da III. JAA Accordion Competition'da ikincilik ödülü ve Österreichischen Akkordeonwettbewer’de birincilik ödülü kazandı. Ayrıca Duo MARES 2009 yılında, multi-medya projesi olan Volume Nuevo+ ile, Hollanda’da düzenlenen Jur Naessens Music Award’un finalisti seçilerek bu ödüle aday gösterildiler.


Duo MARES’in repertuarı barok müzikten günümüz müziğine kadar uzanmaktadır. Çağımız bestecileri ile, viyola & akordiyon repertuarının oluşumu ve gelişimi için yoğun çalışmalar yapan Duo MARES’e itafen 30’a yakın farkli stil ve renke sahip eser yazılmıştır.

 

 

 

PROGRAM

 

 

Astor Piazzolla (1921-1992) “Histoire de Tango” dan

Café 1930

Night Club 1960


Roderik De Man (*1941): Tangente (2011) **


Tango - mix: Finlandiya, Rusya ve Türkiye’den Tangolar
Toivo Kärki: Täysikuu (Full moon)
Dimitri Rosenberg: Schaste Moe (My luck)
Necip C. Andel: Tango Özleyis


Anne La Berge (*1955): Plight (2011) *

 


ARA

 


Dirk Brossé (*1960): Tango tout court (2000)


Isaac Albéniz (1860-1909): Tango, op.165/2 (1890)


Igor Stravinsky (1882-1971): Chanson Russe, Tango (1940)


Nico Huijbregts (*1961): Falsche Tango (2007) *


Astor Piazzolla (1921-1992): Le Grand Tango (1982)

 

* Performing Arts Fund NL’in destekleriyle
** VisiSonor’un destekleriyle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Audio

Igor Stravinsky: Chanson Russe
  
 
Anne La Berge: Plight
  
 
Necip C. Andel: Tango Özleyis
 
 
Astor Piazzolla: Le Grand Tango